Stúdió Galéria
2019.05.24.-06.06.
Kurátor: Gadó Flóra
HUN
Hogyan lehetne elképzelni az Ősrobbanást? Mióta a világegyetem tágulni kezdett, Naprendszerek, állatfajok, ásványok, gazdasági és ökológiai rendszerek keletkeznek szüntelenül. Ha a ~4,56 milliárd éves Föld életét – tankönyveink példája szerint – egy spirálként képezzük le, az emberiséget csupán egy apró pontként láthatjuk annak legvégén. Kétszázezer éve rendületlenül terjeszkedünk, miközben folyamatosan rettegünk a végtől.
Folyamatosan a végről fantáziálunk, katasztrófaturistaként látogatunk az apokalipszisbe. Kiáradt vizek, lángoló erdők zárnak közre, miközben Facebook feedünket riadt állatok lepik el a profetikus hangvételű tudományos cikkek illusztrációin. A gőzgép feltalása óta húzódó kollektív bűntudat lerázhatatlan narratívájával kell együtt élnünk. Antropocén, az emberiség bűnhődésének kora! Fosszilis üzemanyag helyett elektromosságot töltünk járműveinkbe, talán gyorsabbak leszünk, mint a klímakatasztrófa. De az antropocén-narratíva meredek íve magával ránt. A spirálon tévútra tértünk, túlgyorsulunk, leröppenünk a pályáról.
Milyen lesz a világvége? Harsonaszóval, tűzijátékkal érkezik majd meg. A kapitalizmus sokáig nukleárisan izzó, ki nem hűlt helye fölött soha nem látott tájak, fajok, éghajlati viszonyok és megannyi kivétel nélkül ismeretlen jelenség robban majd szerteszét. Hogyan is képzelhetnénk el a világvégét? Paralizált állapotban, egy egész faj felelősségét a vállunkra véve, a cselekvőképességtől megfosztva élünk. Miközben dermedt tekintetünk a befogadhatatlan narratíva egyre vakító vége felé fixálódik, a körülöttünk omladozó és pusztuló rendszerek lassan édeskés illatot árasztanak.
Horváth Gideon munkásságának meghatározó részét képezi az ökológiailag elkötelezett nézőpont. A Stúdió Galériában két hétig látogatható environement-installáció is hasonló antropocén-kritikus elméletekből merítkezik, amelyek részben korábbi munkái alapjait is erősítették (Donna Haraway, T. J. Demos).